10 ważnych inwestycji w zabytki w powiecie nyskim

10 ważnych inwestycji w zabytki w powiecie nyskim

Ponad 230 tysięcy złotych wesprze dziedzictwo kulturowe i historyczne w powiecie nyskim. Zdecydowana większość to zadania zgłoszone przez lokalne parafie.

Wśród nich znajdują się prace konserwatorskie figur i obrazów, ale także remonty zabytkowych elementów zabudowy kościołów – m.in. wież kościelnych, muru czy pokrycia dachowego. Umowy wręczono na przystanku turystycznym na Szlaku Jakubowym znajdujący się nieopodal kościoła Piotra i Pawła w Pakosławicach.

Umowy w imieniu samorządu województwa wręczyli wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i członek zarządu Antoni Konopka.

Powiat nyski jest wyjątkowo bogaty zarówno w architekturę sakralną, za tym idzie także aktywność w ubieganiu się o dofinansowanie gospodarzy tych obiektów. Warto podkreślić, że wśród dziesięciu umów dziewięć dotyczy parafii – wyjaśnił Zbigniew Kubalańca.

Dofinansowanie trafi m.in. do parafii w Kopernikach. 25 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na remont schodów, które prowadzą przez mur kościelny na plac przed kościołem.

W Ścinawie Nyskiej przeprowadzona zostanie natomiast konserwacja techniczna i estetyczna figur św. Józefa i Michała Archanioła w prezbiterium kościoła filialnego pw. św. Piotra i Pawła. Na ten cel parafia otrzymała 38 tysięcy złotych.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!