20 lat dobrej współpracy

20 lat dobrej współpracy

9 lipca minęło 20 lat od podpisania partnerskiego porozumienia Kraju Ołomunieckiego i Województwa Opolskiego. W miejscu tego podpisania, w czeskim Jaworniku, spotkali się radni komisji obydwu regionów. Jubileuszowe spotkanie kontynuowali w Otmuchowie.

Spotkanie komisji współpracy z zagranicą z obydwu regionów było okazją do podsumowań tego, co do tej pory udało się wspólnie zrobić, ale przede wszystkim było to spotkanie dobrych przyjaciół.

Ówczesny marszałek, obecnie poseł Ryszard Galla, opolski sygnatariusz porozumienia, zwracał uwagę, że podpisano je w szczególnym czasie – kiedy obydwa nasze kraje przygotowywały się do wejścia do Unii Europejskiej.

Potrafiliśmy dobrze wykorzystać tę możliwość i od początku współpracowaliśmy w tej dziedzinie, współtworząc choćby wspólny sekretariat do obsługi polsko-czeskich programów współpracy transgranicznej – mówił poseł.

Pomysły sprzed 20 lat partnerzy z obydwu regionów zamienili w bardzo dobrą współpracę, której efekty widać dziś w wielu dziedzinach życia W ciągu tego czasu działo się naprawdę wiele w sferze sportowej, gospodarczej, społecznej, edukacyjnej i wymiany doświadczeń na wszelkich polach.

Marszałek Andrzej Buła dziękował za wszystkie te pomysły i inicjatywy, które są dowodem naprawdę dobrego partnerstwa.

Na początku likwidowaliśmy granice, także te administracyjne między nami, ale chcieliśmy też zlikwidować bariery mentalnościowe pomiędzy Polakami i Czechami. I to nam się chyba bardzo udało – podkreślał marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski

mycie okien Wrocław.

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!