Akcja „trzynastka” zakończona. Opolscy seniorzy już z dodatkowymi pieniędzmi

Akcja „trzynastka” zakończona. Opolscy seniorzy już z dodatkowymi pieniędzmi

Opolski ZUS w ciągu miesiąca wydał ponad 346 mln zł na wypłatę trzynastych emerytur. W tym roku wysokość świadczenia brutto to 1338,44 zł.

W kwietniu pieniądze z tytułu tzw. trzynastki trafiły do ponad 258 tys. emerytów i rencistów obsługiwanych przez opolskie placówki ZUS.

– Na Opolszczyźnie dodatkowe roczne świadczenia w postaci trzynastej emerytury wypłaciliśmy bez zakłóceń. Na konta bankowe oraz przekazami pocztowymi przekazaliśmy w kwietniu ponad 346 milionów złotych. Prawie 60 tysięcy beneficjentów to osoby z międzynarodową karierą zawodową, które na świadczenie zapracowały nie tylko w Polsce ale też za granicą, głównie w Niemczech. Do tych klientów w ramach trzynastej emerytury trafiło w sumie ponad 80 milionów złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dodatkowe roczne należności ZUS wypłacił z urzędu, bez wniosków i bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. W tym roku wysokość świadczenia brutto to  1338,44 zł. Wyjątkowe jest to, że Ministerstwo Finansów jednorazowo zaniechało poboru podatku od trzynastki, co oznacza, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani  w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.
W związku z tym, że z kwietniowej dodatkowej emerytury została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, tegoroczna trzynasta emerytura to „na czysto” 1217,98 zł.

W skali kraju operacja wypłaty trzynastej emerytury objęła ponad 8,5 mln seniorów, do których trafiło 11,3 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest wypłacane w wysokości minimalnej emerytury, która od marca br. do końca kwietnia 2023 r. wynosi 1338,44 zł brutto.

Roczne dodatkowe świadczenie otrzymali wszyscy emeryci i renciści, którym wypłacane jest świadczenie z ZUS, KRUS lub innej instytucji emerytalno-rentowej. Trzynastkę dostały osoby, które miały ustalone prawo do emerytury czy renty na 31 marca 2022 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowe jest zabezpieczone przed potrąceniami administracyjnymi oraz komorniczymi.

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!