Ciekawie i pomysłowo na wsi – startują trzy konkursy

Ciekawie i pomysłowo na wsi – startują trzy konkursy

Obszary wiejskie mają się czym pochwalić. Urząd Marszałkowski zachęca do zaprezentowania swoich walorów w konkursach Fundusz Sołecki Najlepsza Inicjatywa, Piękna Wieś Opolska 2022 i Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.

Udział w nich to nie tylko nagrody finansowe, ale przede wszystkim prestiż, możliwość zaprezentowania swoich miejscowości, społeczności lokalnych, ich talentów i unikalnych walorów. Wieś tworzą ludzie. Integracja mieszkańców małych społeczności i wspólna praca na rzecz wsi to ogromna wartość. Konkursy dają dodatkową motywację do działania. Dzięki nim wypromowanych zostało wiele miejscowości, zabytków i smaków.

Obszary wiejskie to prawie 95% powierzchni województwa i około 500 tysięcy mieszkańców. Bardzo istotne jest, w jaki sposób nasze miejscowości się rozwijają, jak są zaspakajane potrzeby i jak wygląda życie społeczno – kulturalne. Opolska wieś jest marką naszego regionu. Dzięki aktywności i zaangażowaniu mieszkańców, poczuciu wspólnoty i środkom finansowym możemy być dumni z tych miejsc – mówił członek zarządu województwa Antoni Konopka.

Fundusz Sołecki – Najlepsza Inicjatywa to konkurs na najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego. To podstawowy instrument finansowy jakim dysponują sołectwa. To mieszkańcy sołectw decydują, na co pieniądze wydzielone ze środków gminy zostaną przeznaczone. Funkcjonuje od 2009 roku. Samorząd województwa postanowił po raz kolejny docenić inicjatywy mieszkańców.

Przed nami kolejna odsłona konkursu Piękna Wieś Opolska. Zgłoszenia w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, Najlepszy projekt odnowy wsi, Najpiękniejsza Wieś 25-lecia Odnowy Wsi Opolskiej, przyjmowane są do 12 sierpnia.

Dla miłośników kuchni, amatorów gotowania i dobrych opolskich smaków z pewnością przypadnie propozycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Dzięki nim wypromowano wiele opolskich pyszności – potraw, słodkości, przetworów. Swoje propozycje należy zgłosić do 5 sierpnia. Finał konkursu podczas wspomnianych Dożynek Wojewódzkich.

Łącznie we wspomnianych konkursach samorząd województwa przewidział nagrody finansowe w wysokości 155 tysięcy złotych.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!