Czym kierować się przy wyborze myszy komputerowej?

Czym kierować się przy wyborze myszy komputerowej?

Mysz komputerowa to jedno z najpotrzebniejszych akcesoriów do komputera osobistego. Mysz optyczna czy laserowa, bezprzewodowa czy też z kablem? Poznaj różnice, wady i zalety poszczególnych rozwiązań i wybierz myszkę dopasowaną do swoich potrzeb.

Mysz optyczna czy laserowa?

Mysz optyczna i laserowa działają z wykorzystaniem o systemu optycznego. W myszce optycznej światło jest emitowane przez diodę LED. Wiązka, która wysyłana jest w stronę podłoża, najpierw się od niego odbija, a następnie wraca do sensora, którego zadaniem jest odczyt położenia urządzenia. Ta technologia ma wiele atutów, między innymi to, że z myszy tego typu można korzystać na powierzchniach gładkich oraz chropowatych. Myszka optyczna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Ma przystępną cenę, ale jest też mniej precyzyjna niż myszka laserowa.

W myszy laserowej z kolei wykorzystywane jest światło emitowane przez diodę lasera. Wiązka światła trafia dokładnie w jeden punkt, co daje jej większą precyzję. Myszki laserowe są zatem bardziej cenione przez inżynierów, osoby zajmujące się grafiką czy też miłośników gier, w tym popularnych strzelanek. Wadą myszki laserowej jest konieczność zapewnienia jej odpowiedniego podłoża. Powinno być ono równe, twarde i mieć jednolitą barwę. Stąd do urządzeń tego typu sprawdzą się podkładki.

Mysz bezprzewodowa czy przewodowa?

Mysz bezprzewodowa to popularne rozwiązanie w wielu miejscach pracy. Ze względu na brak plączących kabli są one chętnie wykorzystywane w domach oraz biurach. Mysz bezprzewodowa może być też używana wraz z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy laptopy oraz z telewizorami smart. Mysz bezprzewodowa korzysta z łączności radiowej. Warunkiem jej doskonałej pracy jest brak urządzeń zakłócających jej działanie. Jeśli zakłócenia mogą się pojawić, to lepszym wyborem będzie model oparty o moduł Bluetooth. Wadą myszki bezprzewodowej jest obowiązek wymiany baterii lub ładowania akumulatora.

Mysz przewodowa to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie precyzję działania i brak opóźnień myszki spowodowanych np. zakłóceniami łączności. Takich funkcji szukają na przykład gracze, dla których ułamek sekundy jest czasem kluczowy. Wadą jest wspomniany wcześniej kabel, który może plątać się i przeszkadzać w trakcie pracy.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze myszki komputerowej?

Przy wyborze myszki komputerowej warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. To czy mysz będzie przewodowa, czy bezprzewodowa, optyczna czy laserowa, zależy od Twoich preferencji. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup myszy bezprzewodowej, to warto wybrać model, który wyposażony jest w technologię oszczędzającą baterię, dzięki czemu jej wymiana będzie rzadsza. W niektórych przypadkach myszy mają też funkcję uśpienia, dzięki której oszczędzana jest energia. Tryb uruchamia się automatycznie, gdy mysz nie jest używana.

Warto sprawdzić też myszkę pod względem wygody użytkowania. Każdy ma dłoń innej wielkości i lepiej dopasować myszkę do swoich potrzeb. W myszy komputerowej liczy się również kółko przewijania oraz klik przycisków. To także kwestia wygody i warto zweryfikować te parametry, by jak najlepiej odpowiadały Twoim preferencjom.

Wybierz mysz komputerową dopasowaną do swoich potrzeb i popraw wrażenia wynikające ze spędzania czasu przed komputerem.

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!