Hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu oficjalnie otwarte

Hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu oficjalnie otwarte

Hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu, to oczekiwana od lat instytucja prowadzona przez Caritas Diecezji Opolskiej. Trafiają tutaj obłożnie chorzy w ostatnim stadium choroby. To miejsce godnego umierania.

7 miliony 200 tysięcy złotych kosztowała budowa hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu. 4 miliony 700 tysięcy złotych to unijna dotacja przekazana przez samorząd województwa opolskiego. Instytucją zarządza Caritas Diecezji Opolskiej, który otrzymał dodatkowe 290 tysięcy złotych z Brukseli na wyposażenie.

Nowoczesny budynek znajduje się przy ulicy Szymanowskiego w miejscu byłych ruin przedszkola na osiedlu Kłodnica. Pensjonariusze mają do dyspozycji cztery pokoje 2-osobowe, trzy pokoje 1-osobowe oraz część dzienną wraz z salą rehabilitacji. Budynek w pełni pozbawiony jest barier architektonicznych. Poruszanie się miedzy piętrami ułatwia winda. Docelowo hospicjum przeznaczone jest na 22 pacjentów, dziś kontrakt obejmuje jedynie 10 miejsc.

Przypomnijmy, że budynek został oddany technicznie do użytku już pod koniec 2019 roku. Plany związane z przyjęciem pierwszych pacjentów pokrzyżowała pandemia. Budynek został wpisany przez wojewodę opolskiego na listę izolatoriów dla osób zarażonych Covid-19.

Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego podkreśla, że jest to przykład inwestycji, która jest odpowiedzią na głos mieszkańców:

To wielkie wsparcie również dla rodzin, które na co dzień mierzą się z problemami związanymi z opieką nad osobami ciężko chorymi. W naszym województwie funkcjonuje wiele programów wspierających osoby z niepełnosprawnością, chorych, potrzebujących. Budujemy mieszkania chronione, dofinansowujemy budowę hospicjów, wspieramy cała gamę usług medycznych – mówi marszałek, Andrzej Buła.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!