Jaka jest największa emerytura w regionie? ZUS ujawnia!

Jaka jest największa emerytura w regionie? ZUS ujawnia!

Panuje powszechne przekonanie, że emerytura to jedynie cień dawnego wynagrodzenia i generalnie nie starcza na dostanie życie. Często słyszymy o wręcz głodowych świadczeniach. Ile jednak wynosi najwyższa emerytura w regionie? ZUS ujawnił – a kwota robi wrażenie.

W województwie opolskim emerytów najzamożniejszych i tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia dzieli ogromna różnica. Skąd się bierze? Właśnie z różnicy z wartości składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Wysokość pensji, dłuższy staż pracy, legalne a więc oskładkowane zatrudnienie oraz moment przejścia na emeryturę. To w skrócie najistotniejsze elementy wpływające na wysokość świadczenia.

Obecnie rekordzistami w regionie są panowie. Najlepiej „wynagradzany” przez opolski ZUS dostaje miesięcznie na rękę ponad 17,1 tys. zł. Kolejny otrzymuje przelew w wysokości niemal 15,3 tys. zł, a na trzecim miejscu jest mężczyzna, którego rachunek bankowy jest co miesiąc zasilany kwotą ponad 13,6 tys. zł. Najniższa przyznana i wypłacana obecnie emerytura na Opolszczyźnie to zaledwie 65 groszy. Otrzymuje ją kobieta. Kolejne dwie są niewiele wyższe, bo wynoszą 1,7 zł (mężczyzna) i 2,14 zł (kobieta.

Co decyduje o wysokości emerytury? Tutaj czynników jest wiele – mówi Sebastian Szczurek z opolskiego oddziału ZUS:

Recepta na zadowalającą emeryturę nie jest skomplikowana. Im wyższa jest nasza pensja, im dłużej pracujemy i składkujemy, a odwlekamy moment przejścia na emeryturę tym będzie ona wyższa. Nasz kapitał na koncie w ZUS rośnie, a to co gromadzimy jest cyklicznie waloryzowane więc rośnie też podstawa do wyliczenia naszego świadczenia.

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Ponadto każdy miesiąc pracy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego sprawia, że zmniejsza się statystyczne średnie dalsze trwanie życia wnioskodawcy, więc podstawa obliczenia emerytury jest dzielona na mniejszą liczbę miesięcy. W praktyce, każdy miesiąc opóźnienia z decyzją o złożeniu wniosku o wypłatę emerytury powoduje, że realnie będzie ona wyższa.

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!