Jeszcze można wnioskować o postojowe w ZUS

Jeszcze można wnioskować o postojowe w ZUS

Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19, mają ostatnie 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Termin mija 16 sierpnia.

– Od 16 maja został zniesiony w Polsce stan epidemii, zatem zgodnie z przepisami przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mają od tego momentu trzy miesiące na złożenie wniosków o świadczenie postojowe – Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

Jak informuje ZUS termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.

Inaczej jest w przypadku wniosków o świadczenie postojowe lub ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7), które jest przyznawane na podstawie przepisów rozporządzenia z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii Covid-19. Te wnioski mogą być składane do 23 lipca 2022 r. Dotyczy to takich branż jak: sprzedaż detaliczna, transportowa, gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa, turystyczna, edukacyjna, cateringowa, usługowa, hotelowa, lecznictwo i fizjoterapia, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, wypożyczanie i dzierżawa, targi, wyroby futrzarskie i pralnictwo, dyskoteki, pokoje zagadek.

Wypłata świadczeń postojowych jest realizowana od kwietnia 2020 r. jako jeden z elementów tarczy antykryzysowej. Do tej pory opolski ZUS przekazał na konta osób, które wnioskowały o świadczenie postojowe ponad 125 mln zł. W całej Polsce wartość świadczeń postojowych jaką wypłacił ZUS sięgnęła 6,5 mld zł.

Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, którzy negatywnie odczuli skutki występowania w Polsce Covid-19. Aby otrzymać środki należy spełnić kilka warunków. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Co do zasady, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę), obowiązującego w 2020 roku – 2080 zł.

Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Bez zmian pozostaje kwestia rozkładania na raty albo odraczanie terminu płatności bez naliczania opłaty prolongacyjnej oraz możliwość wnioskowania o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Oznacza to, że przedsiębiorcy nadal mogą skorzystać z tych ulg i wnioskować do ZUS.

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!