Kiedy pierwsze wypłaty 300 plus?

Kiedy pierwsze wypłaty 300 plus?

Już w najbliższy poniedziałek, 18 lipca tego roku ruszy wypłata „wyprawki szkolnej” dla dzieci. Pieniądze z programu „Dobry Start” będą przelewane bezpośrednio na rachunki bankowe odbiorców, a powinny do nich trafić w ciągu 5 dni roboczych od daty przyznania świadczenia.

To już drugi okres świadczeniowy, w którym to ZUS samodzielnie przyznaje i wypłaca środki na wyprawkę szkolną. Szacuje się, że w całej Polsce przed najbliższym rokiem szkolnym z tego wsparcia skorzysta ponad 4,4 mln dzieci.

Na przykład w roku szkolnym 2021/2022 na Opolszczyźnie rodzice, opiekunowie i kierujący placówkami opiekuńczo-wychowawczymi złożyli ponad 71 tys. wniosków o wypłatę 300 zł. Wnioski te objęły niemal 100 tys. dzieci z regionu. Wartość przelewów zrealizowanych przez opolski ZUS przekroczyła 29,5 mln zł.

Wnioski o świadczenie dobry start na zbliżający się rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. Po tym terminie wypłata wyprawki szkolnej będzie niemożliwa.

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, wnioski mogą być składane wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały, tj. Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.

Obecnie do wnioskodawców ZUS zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały umieszczone na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie wysyłane kolejne informacje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku.

Gdy w sprawie zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie Dobry Start, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 roku.

 

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!