Mamy trzy kolejne produkty tradycyjne!

Mamy trzy kolejne produkty tradycyjne!

Na opolskiej Liście Produktów Tradycyjnych  mamy trzy kolejne produkty z naszego regionu. Tym razem na listę wpisane zostały dobrze znane keksy przez maszynkę (ciastka kręcone przez maszynkę),  „solejery”, czyli jajka w zalewie kminkowej oraz śląski marcepan z ziemniaków. 

Produkt tradycyjny określa i znamionuje region, z którego pochodzi. Wyraża jego tożsamość, wpływa na postrzeganie odmienności, uosabia dziedzictwo kulinarne regionu, zawiera w sobie emocjonalny ładunek przeszłości.

Produkty tradycyjne to często smaki dzieciństwa, które warto ocalić od zapomnienia i zachować dla kolejnych pokoleń.

Przypomnijmy, że na Liście Produktów Tradycyjnych znajdują się już m.in. takie potrawy jak opolska rolada wołowa, kluski śląskie, wodzionka, śląskie niebo, opolskie ciasteczka ze skwarek, harynki w cebulowej zołzie czy anyżki.

W sklepach natomiast znajdziemy oleje głubczyckie, masło i twaróg z Olesna, czy miody rudnickie oraz wołczyńskie. Na liście znajduje się w tej chwili 77 produktów z naszego regionu. Dwa z  nich poszczycić się mogą unijnym logo Chronionego Oznaczenia Geograficznego – to kołacz (kołocz) śląski oraz krupnioki  śląskie.

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!