Nowa Waga Miejska coraz bliżej

Nowa Waga Miejska coraz bliżej

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w podcieniach Domu Wagi Miejskiej w Nysie po blisko 100 latach nieobecności zrekonstruowana zostanie waga miejska. Oryginalne urządzenie zostało zniszczone w latach 30. kiedy to mieszkańcy po jednej z biesiad postanowili sprawdzić, kto będzie cięższy.

Dziś urządzenie oczywiście nie będzie musiał odmierzać wagi dla kupców ciągnących przez miasta, a będzie niezwykle ciekawym akcentem, który ma szansę stać się kolejną atrakcją turystyczną Nysy.

Dzięki ogromnemu wsparciu ARCHI PL architekci i architekta Szymona Pleszczaka powstała kompleksowa dokumentacja rekonstrukcji urządzenia wagi miejskiej w budynku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie.

Obecnie dokumenty zostały przekazane przez Macieja Krzysika ze stowarzyszenia Nysa 1945 na ręce dyrektor biblioteki Pani Anity Klakli i następnie trafią do zaopiniowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

Po niezbędnych ustaleniach będzie można przystąpić do sporządzenia kosztorysu. Chciałbym, aby waga była gotowa w 2023 roku na 800 lecie miasta – mówi Maciej Krzysik.

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!