Jedną z głównych atrakcji niedzielnego Ekopikniku będzie uroczyste otwarcie zagrody wiejskiej z rejonu Kędzierzyna-Koźla i Raciborza czyli zagrody rybackiej.
W 2021 r. dzięki projektowi „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”, pojawiła się możliwość ukończenia odbudowy tej ekspozycji.
Zagroda ta jest ostatnią, która, zgodnie z opracowanym w 1967 r. planem zagospodarowania przestrzennego terenu muzeum, pozostała do odbudowania. Bazą kompozycji gospodarstwa są cztery budynki, a elementami uzupełniającymi: ogrodzenie, gnojownik, drewniany ustęp, gołębnik i przydomowe tereny uprawne. Wstępne założenia zagospodarowania części historycznej zagrody rybackiej, zakładały datowanie ekspozycji na lata 20.-30. XX w. Czynnikiem determinującym tę chronologię była chęć poszerzenia obrazu dziedzictwa kulturowego wsi opolskiej prezentowanej w Muzeum Wsi Opolskiej. Sprzęt rybacki z kolekcji muzealnej i wykonany przez G. Ryborza umieszczono w komorach gospodarczych. Znalazły się tam m.in. górnośląskie ościenie rybackie (wielozębne, o wachlarzowato lub cebulkowato rozchylonych zębach), a także sieci, wiersze, więcierze, kłonie, kasiorki.



urządzenie chałupy z Turza (E. Oficjalska – kier DKMiF)
koncepcja wystawy stałej w stodole z Przylesia (B. Światek – z-ca dyr. MWO) pokonkursowa wystawa fotograficzna (K. Czech)
przyrodniczy przewodnik po Muzeum (E. Olbryt – kier. DUiE)





