Ochrona pszczół i moc wydarzeń na wsi

Ochrona pszczół i moc wydarzeń na wsi

25 lat Programu Odnowy Wsi to okazja do świętowania i wsparcia cennych inicjatyw. Rozstrzygnięto także pierwszy konkurs ofert w konkursie „Opolskie pszczoły”.

W ramach konkursu „25 lat Programu Odnowy Wsi w 2022 roku” wsparcie na łączną sumę 200 tysięcy złotych otrzymały 22 podmioty. „Opolskie pszczoły” to konkurs nowy i odpowiedź na głos opolskich pszczelarzy, którzy prężnie rozwijają kulturę pszczelarską, dbają o dobrostan pszczół, środowisko ich życia oraz dobrą jakość miodu i wosku.

Po raz pierwszy rozstrzygnęliśmy konkurs związany tak naprawdę z funkcjonowaniem i fundamentem pszczelarstwa. To środowisko pszczelarzy podpowiedziało, co jest im potrzebne. Chcemy przyczynić się do dobrostanu fitosanitarnego, jakości wosku. Bardzo cieszę się z dobrzej współpracy pszczelarzy, którzy cenią sobie wspólne działania dla dobra pszczół – mówił marszałek Andrzej Buła.

Opolscy pszczelarze już mają pomysł, jak efektywnie wykorzystać przyznane pieniądze.

Chcemy zakupić półautomat do produkcji węzy. Wosk, który jest na rynku nie według nas nie spełnia wszelkich pożądanych parametrów. Chcemy zrobić zamknięty obieg wosku. Pszczelarze zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu, będą produkować węzę ze zdrowego wosku uzyskiwanego ze swoich pasiek. Aby pszczoły były zdrowe i silne, chcemy pozyskiwać również wosk dziewiczy i produkować z niego węzę – wyjaśnia Jerzy Duda, prezes Nyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona.

fot. Urząd Marszałkowski

 

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!