Opolscy seniorzy otrzymają wsparcie

Opolscy seniorzy otrzymają wsparcie

Trzydzieści osób starszych i niepełnosprawnych z Opola otrzyma wsparcie w codziennych czynnościach. To m.in. pomoc przy drobnych naprawach, zakup paczek okolicznościowych, asysta wolontariuszy w załatwieniu spraw jak wizyta w urzędzie czy u lekarza, a przede wszystkim miłe słowo i obecność.

Umożliwi to zadanie pn. „PomagaMY” w Rytmie Opola bez barier w ramach IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Umowa została podpisana pomiędzy Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu i realizatorem zadania – Fundacją Przemijanie. Projekt o wartości blisko 100 tys. złotych rusza już wkrótce i potrwa do połowy grudnia br.

Jak tłumaczy Łukasz Sowada, pomysłodawca i inicjator projektu przewidziano tu kilka elementów wsparcia:

To pomoc w zakresie prostych prac domowych i usterek, zaangażowanie sąsiedzkie wolontariuszy, które warto zaznaczyć, często sprowadza się do zwykłej rozmowy. Przekażemy także paczki okolicznościowe i zorganizujemy spotkanie, które podsumuje nasze działania – wymienia.

Wspomniane usługi „złotej rączki” obejmują przykładowo wymianę i naprawę kranów, podłączenie pralki czy zmywarki, naprawę lub wymianę gniazdka elektrycznego. Każdy z uczestników otrzyma pomoc wolontariuszy w miejscu zamieszkania, która będzie związana m.in. z praniem, porządkowaniem, wspólną lekturą, realizacją działań pomocowych poza domem.

To projekt bardzo potrzebny. Chcemy, aby osoby starsze i niepełnosprawne czuły się potrzebne, a takie spotkania i integracja temu służą. To, że my jako osoby zdrowe możemy pomagać, bardzo nas uwrażliwia i wiele nas uczy – tłumaczy wicemarszałek, Zuzanna Donath-Kasiura.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!