Pieniądze na badanie zabytkowych płyt nagrobnych

Pieniądze na badanie zabytkowych płyt nagrobnych

Odkryte w opolskiej katedrze płyty nagrobne zostaną zabezpieczone i wstępnie przebadane. To dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego. Archeolodzy mają już wstępne przypuszczenia, a widoczne inskrypcje naprowadzają na pierwsze interpretacje.

Opolska katedra została zamknięta dla wiernych i turystów, w jej wnętrzach trwają prace remontowe związane z wymianą posadzki. Przed przystąpieniem do robót było wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane.

Pod katedrą prawdopodobnie znajduje się cmentarzysko, a nie tylko pojedyncze groby. Archeolodzy chcą również odsłonić kolegiatę, której frontowy mur został również częściowo odsłonięty.

Spodziewamy się cały czas nowych odkryć. Archeologia pokazuje, że warto odsłaniać to, co zostało schowane przed wiekami. Przed nami jeszcze niejedno zaskoczenia. Obecnie na płytach odkryliśmy zarówno łacińskie napisy, jak i wykute w kamieniu prawdopodobnie postacie rycerza i zakonnika bądź kobiety – opowiada archeolog Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Urząd marszałkowski przekazał 10 tysięcy złotych na prace związane z zabezpieczeniem i badaniem odkrytych płyt.

fot. Urząd marszałkowski

 

 

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!