Pomoc i wsparcie dla cudzoziemców

Pomoc i wsparcie dla cudzoziemców

Ponad trzy miesiące funkcjonowania Centrum Integracji Cudzoziemców pokazuje, jak bardzo potrzebne jest to miejsce. To setki różnych porad, pomoc psychologa i prawnika, kursy języka polskiego, a przede wszystkim pomocna dłoń dla uchodźców i cudzoziemców z całego województwa.

Działalność uruchomionego 10 marca CIC jest bardzo szeroka i elastyczna. Założeniem tego miejsca jest pomoc osobom często zagubionym, zdezorientowanym w gąszczu formalności i polskich przepisów.

Przychodzą do nas osoby z życiowymi problemami dnia codziennego. Ktoś, kto przyjeżdża z zagranicy do obcego kraju, do innej strefy kulturowej, gdzie funkcjonuje inny system opieki zdrowotnej, edukacji czy rynku pracy, może czuć się zagubiony. Skupiamy się na integracji, chcemy zbliżać kultury. Gościliśmy w wybranych szkołach na zajęciach z polskimi i ukraińskimi dziećmi. Dużą popularnością cieszą się też porady psychologa – wymienia Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Obecnie odwiedzający przychodzą z konkretnymi zagadnieniami, coraz częściej wiedzą, o co pytać.

Zauważamy duże zainteresowanie tłumaczeniami przysięgłymi, m.in. dokumentacji medycznej. Dużą rolę pełnią też porady psychologiczne. Osoby wracają z wieloma problemami, nie są to często jednorazowe porady. Bardzo entuzjastycznie reagują na obecność w naszym zespole osoby ukraińskojęzycznej, to pomaga przełamać wiele barier – mówi Anna Rawska, kierownik Centrum Integracji Cudzoziemców.

Po poradę przychodzą nie tylko obywatele Ukrainy. Z porad Centrum korzystają również cudzoziemcy z Mołdawii, Białorusi, Rosji, Kuby, Turcji czy Nigerii.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!