Porozumienie dla wspólnego ratowania Odry

Porozumienie dla wspólnego ratowania Odry

Marszałkowie zachodniopomorski, lubuski, dolnośląski i opolski są sygnatariuszami podpisanego właśnie porozumienia, dotyczącego wspólnych działań ratujących Odrę. Podpisano je 22 sierpnia w Cigacicach, w województwie lubuskim.

Porozumienie czterech marszałków Polski zachodniej w sprawie programu ratunkowego dla Odry stało się faktem. W poniedziałek 22 sierpnia w Cigacicach dokument podpisali: lubuska marszałek Elżbieta Polak, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.

Celem współpracy samorządowców jest przygotowanie wspólnego i kompleksowego Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry.

Marszałek Andrzej Buła tłumaczy, że oprócz bardzo ważnych głosów eksperckich należy tę wspólną pracę oprzeć również o praktyków:

Jest ich wokół nas bardzo dużo. Do 2018 roku odpowiadaliśmy za wody w swoich regionach, mieliśmy zarządy wojewódzkie melioracji i urządzeń wodnych. Ci ludzie są, są gotowi, aby wspierać to, co chcemy robić jako marszałkowie, a tak naprawdę od 2018 roku nikt ich nie słucha – podkreślał Andrzej Buła.

Marszałkowie zadeklarowali w porozumieniu powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemu i wyznaczenie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska Odry. Będą również monitorować stan sytuacji ekologicznej w Odrze oraz będą wspierać działania, mające na celu szacowanie szkód powstałych w wyniku katastrofy na Odrze.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!