Niezwykłe odkrycie w Katedrze Opolskiej. Grupa studentów i archeologów pod kierownictwem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej natrafiła na 36 średniowiecznych szkieletów. Wśród nich dwa ułożone w bardzo nietypowy sposób. Znaleziono również cenne artefakty.
Ekipa Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęła prace w Katedrze Opolskiej w maju ubiegłego roku. Wtedy udało się odkryć schody do krypty. Później archeolodzy rozpoczęli poszukiwania okna, które jest jednocześnie wejściem do krypty. W trakcie wykopalisk, w jednej ze ścian trafili na 36 szkieletów.
Szczególną uwagę zwracają dwa szkielety. To szczątki kobiety i mężczyzny, które 'przytulają się’. Mężczyzna ułożony jest klatką piersiową do ziemi, lekko ugięty w biodrach. Obejmuje kobietę, która spoczęła mu na ramieniu. Kobieta leży w pozycji podkurczonej, na boku. Badania antropologiczne mogą przynieść odpowiedź na pytanie, dlaczego te dwa ciała zostały ułożone w tak nietypowy sposób.
Na chwilę obecną wiadomo, że szczątki należą do osób, które zmarły w wieku około 45-50 lat.
Dodajmy, że w krypcie archeolodzy znaleźli również między innymi monety, obrączki, szpilki do drapowania tkanin czy szklany paciorek.
fot. Faceebook, Odkryj Opole