Szkodniki zamieszkały w Domu Kata

Szkodniki zamieszkały w Domu Kata

Jeden z symboli Paczkowa, a mianowicie Dom Kata przechodzi remont. Dawniej przebywał tutaj kat – dziś zalęgły się szkodniki. W budynku ruszyły prace związane z wyeliminowaniem bardzo groźnego szkodnika, zwanego kołatkiem, który wyrządził już nieodwracalne szkody w strukturze drewna.

Charakterystyczny obiekt jest kojarzony przez wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających Paczków. Jednak wiekowy dom musiał przejść kolejne zabiegi renowacyjne. Tym razem nie chodziło o upływający czas, a szkodniki, które bez skrupułów niszczą strukturę drewna.

Elementy konstrukcyjne więźby oraz wszystkie stropy drewniane noszą bardzo duże oznaki korozji biologicznej, gdzie ujawnił się bardzo groźny szkodnik drewna zwany kołatkiem – jego obecność została stwierdzona podczas wykonywania ekspertyzy zleconej przez Gminę Paczków, z której wynika, iż podczas remontu przeprowadzonego w 2010 r. nie zostały zaimpregnowane elementy więźby od destrukcyjnego działania czynników biologicznych.

Szkodnik jest gatunkiem chrząszcza, który powoduje degradację w strukturze drewna. Szkody wykonywane przez kołatka mają charakter chodników o średnicy do 2 mm, doprowadzają do całkowitego zniszczenia głębszych warstw drewna – zaznacza Burmistrz Artur Rolka:

Obecnie istnieje kilka metod niszczenia tego szkodnika. Metodą, którą zastosujemy na obiekcie Domu Kata jest tzw. zagazowanie generatorem azotu.

Jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania szkodników. Podczas fumigacji poddawany temu zabiegowi budynek szczelnie zostanie pokryty folią. Azot jest gazem niereaktywnym, który nie jest toksyczny dla ludzi ani dla zwierząt oraz nie powoduje korodowania materiałów, które poddawane są fumigacji za ich pomocą. Generator azotu usuwa tlen zastępując go azotem, aż do momentu gdy stężenie znajdującego się wewnątrz spadnie. Niewielkie ilości tlenu znajdujące się w wytworzonej w ten sposób atmosferze są niewystarczające aby umożliwić owadom oddychanie co powoduje ich śmierć.

Artur Rolka, Burmistrz Paczkowa

Obecnie zabytek jest poddawany kompleksowym zabiegom – fot. UM Paczków

Całość prac ma potrwać około 3 tygodni.

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!