Sztuka debaty i ciekawa lekcja historii

Sztuka debaty i ciekawa lekcja historii

II Debata Oksfordzka o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego to forum, gdzie młodzi ludzie nabywają unikatowych umiejętności merytorycznej dyskusji. Tu właśnie siła argumentu spotyka się z szacunkiem dla rozmówcy i umiejętnością słuchania.

Temat tegorocznej debaty ’40. Rocznica wprowadzenia  Stanu Wojennego’ jest złożony, skłania do refleksji, ale budzi również wiele pól do dyskusji. Młodzież szkolna z czterech opolskich liceów miała za zadanie odniesienie się do założonych tez. Jedną z nich była teza, że stan wojenny to wydarzenie, któremu poświęca się zdecydowanie mało czasu w szkolnej edukacji.

Taka kompetencja jest czymś innowacyjnym. Cieszy mnie, że dotyczy tak ważnych tematów. To żywa lekcja historii i poznanie punktu widzenia młodych ludzi –  zachwala marszałek Andrzej Buła.

Ta forma prowadzenia dyskusji, 'potyczki’ na słowa, pomaga uczniom ćwiczyć wystąpienia publiczne, zbierać argumenty czy szukać informacji w różnych źródłach.

Tego typu aktywności w krajach anglosaskich czy Stanach Zjednoczonych są kuźnią kadr dla polityki, ale i życia społecznego i gospodarczego. Wychowankiem szkolnego klubu debat jest chociażby Barack Obama – wyjaśnia  Jan Piosik z Fundacji Projekty Edukacyjne.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego.

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!