To było ważne 5 lat szpitala

To było ważne 5 lat szpitala

150 mln zł na modernizacje i doposażenie w sprzęt pozyskał szpital kliniczny w 5 lat funkcjonowania pod skrzydłami Uniwersytetu Opolskiego. W tym czasie tylko samorząd województwa przekazał szpitalowi niemal 4 miliony złotych ze swojego budżetu i ponad 55 milionów 770 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

5 lat temu, w czerwcu 2017 r. Wojewódzkie Centrum Medyczne przy al. Witosa w Opolu przekształcono w placówkę kliniczną. To właśnie wtedy Samorząd Województwa Opolskiego przekazał szpital Uniwersytetowi Opolskiemu.

W sferze infrastrukturalnej widać, jak szpital zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc, jak wykorzystuje niemal wszystkie możliwe źródła dofinansowania. To także szansa dla pracowników szpitala, bo cały czas mają kontakt z nowymi technologiami, nowymi wyzwaniami. Nigdy, żaden ze szpitali w naszym regionie nie miał planów innowacyjno-badawczych na taką skalę  – mówi marszałek, Andrzej Buła.

Dziś na każdym z oddziałów i w poradniach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wprowadzane są nowe metody i techniki leczenia, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, unikalnych nawet w skali światowej, np. z zakresu kardiologii inwazyjnej. Mieszkańcy województwa mają teraz na miejscu dostęp m.in. do diagnostyki i leczenia alergii czy chorób endokrynologicznych.

Przekształcenie szpitala w kliniczny pozwoliło na sięganie do nowych źródeł finansowania inwestycji, a dzięki sprawności zespołu pracowników przez 5 lat pozyskano na ten cel 150 mln zł. Dzięki temu,  m.in. wyremontowano i doposażono SOR, pediatrię, ortopedię, internę, diagnostykę obrazową i laboratoria.

W 2017 r. w szpitalu pojawili się też pierwsi studenci kierunku lekarskiego. Obecnie jest ich 630, a w październiku br. najstarszy rocznik rozpocznie ostatni etap edukacji – pracy pod nadzorem.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!