Jeszcze do końca wakacji potrwa kalibracja i optymalizacja działania systemu ITS w Opolu oraz odbiory poszczególnych elementów i podsystemów.
Inteligentny System Transportowy (ITS) to gigantyczny system informatyczny, którego zadaniem jest sterowanie sygnalizatorami na skrzyżowaniach, a także informowanie kierowców o wolnych miejscach parkingowych, zdarzeniach drogowych, natężeniu ruchu czy warunkach atmosferycznych.
Celem jest poprawa płynności ruchu i ułatwienie poruszania się po mieście, w tym znalezienie wolnego miejsca parkingowego. W ramach inwestycji zmodernizowano w Opolu sygnalizacje świetlne na 32 skrzyżowaniach i 14 przejściach dla pieszych.
Detekcja pieszych realizowana jest za pomocą przycisków, natomiast u rowerzystów za pośrednictwem radarów lub przycisków. W przypadku samochodów na wszystkich pasach ruchu zainstalowano pętle indukcyjne umieszczone w nawierzchni przed linią warunkowego zatrzymania oraz kamery wideodetekcji.
Rozwiązanie takie jest ogólnie stosowane w nowoczesnych systemach sterowania i pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty. Warto jednak pamiętać, iż zastosowane rozwiązania wymagają od kierowców odpowiedniego zachowania na drodze.
Dojeżdżając do skrzyżowania należy zatrzymać się jak najbliżej linii warunkowego zatrzymania, w celu „najechania” na pętlę indukcyjną. Po najechaniu pojazdu na pętlę wysyła ona sygnał do sterownika sygnalizacji o konieczności realizacji fazy programu dla wybranego pasa ruchu. W nowo wybudowanych nawierzchniach pętle indukcyjne są niewidoczne i zlokalizowane pod warstwą ścieralną.
fot. Urząd Miasta Opole