Trwa testowanie Inteligentnego Systemu Transportowego

Trwa testowanie Inteligentnego Systemu Transportowego

Jeszcze do końca wakacji potrwa kalibracja i optymalizacja działania systemu ITS w Opolu oraz odbiory poszczególnych elementów i podsystemów.

Inteligentny System Transportowy (ITS) to gigantyczny system informatyczny, którego zadaniem jest sterowanie sygnalizatorami na skrzyżowaniach, a także informowanie kierowców o wolnych miejscach parkingowych, zdarzeniach drogowych, natężeniu ruchu czy warunkach atmosferycznych.

Celem jest poprawa płynności ruchu i ułatwienie poruszania się po mieście, w tym znalezienie wolnego miejsca parkingowego. W ramach inwestycji zmodernizowano w Opolu sygnalizacje świetlne na 32 skrzyżowaniach i 14 przejściach dla pieszych.

Detekcja pieszych realizowana jest za pomocą przycisków, natomiast u rowerzystów za pośrednictwem radarów lub przycisków. W przypadku samochodów na wszystkich pasach ruchu zainstalowano pętle indukcyjne umieszczone w nawierzchni przed linią warunkowego zatrzymania oraz kamery wideodetekcji.

Rozwiązanie takie jest ogólnie stosowane w nowoczesnych systemach sterowania i pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty. Warto jednak pamiętać, iż zastosowane rozwiązania wymagają od kierowców odpowiedniego zachowania na drodze.

Dojeżdżając do skrzyżowania należy zatrzymać się jak najbliżej linii warunkowego zatrzymania, w celu „najechania” na pętlę indukcyjną. Po najechaniu pojazdu na pętlę wysyła ona sygnał do sterownika sygnalizacji o konieczności realizacji fazy programu dla wybranego pasa ruchu. W nowo wybudowanych nawierzchniach pętle indukcyjne są niewidoczne i zlokalizowane pod warstwą ścieralną.

fot. Urząd Miasta Opole

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!