Unikatowe eksponaty w Muzeum Śląska Opolskiego

Unikatowe eksponaty w Muzeum Śląska Opolskiego

Ogrom pracy, dużo szczęścia i trochę przypadku sprawiło, że Muzeum Śląska Opolskiego nabyło unikatowe przedmioty rodu, którego bogata historia związana jest z miejscowością Pokój. Miejsce to przez setki lat tętniło życiem i stanowiło perełkę architektury, sztuki i kultury dworskiej.

Do placówki trafiły przedmioty związane z rodziną Württembergów. To m.in. obrazy poszczególnych członków rodziny, serwis kawowy, przedmioty codziennego użytku jak kufry, zestawy do gier, zastawy stołowe czy kosz wiklinowy. Wszystko to służyło w Pokoju w codziennym życiu i podczas przyjmowania gości.

Wyjątkowe przedmioty zostały kupione w trakcie aukcji, która odbyła się w Monachium. Za ponad 100 tysięcy złotych udało się zakupić 18 pozycji katalogowych.  Co ciekawe – Muzeum Śląska Opolskiego otrzymało również ponad pięćset elementów wyposażenia zamku wartych ponad 100 tysięcy euro. Przedmioty te przekazała placówce Zofia von. Württemberg, która jest spadkobierczynią rodu. Księżna stwierdziła, że muzeum to najlepsze miejsce, gdzie powinny trafić rodzinne pamiątki.

Pozyskanie przedmiotów było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

administrator

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!