W LGD tkwi wielka siła

W LGD tkwi wielka siła

Warto zaplanować, jaką drogą będą podążać opolskie Lokalne Grupy Działania. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na wsparcie przygotowawcze lokalnych strategii rozwoju na lata 2023-2027.

Pieniądze otrzymało wszystkie dziesięć opolskich LGD. Inicjatywa LEADER wesprze to działanie łączną kwotą 740 tys. złotych. Każda z organizacji otrzyma 74 tys. złotych, rozłożone na 2 transze po 20% i 80%. Środki te zostaną przeznaczone na przygotowanie lokalnych strategii rozwoju na lata 2023-2027, a w szczególności na spotkania włączające lokalną społeczność w tworzenie strategii.

Zarówno konkurs, jak i składanie wniosków na wybór Lokalnych Strategii Rozwoju, planowane są na IV kwartał 2022 r.

Nowy okres programowania musi być spójny z dokumentami strategicznymi, wytycznymi i programowymi, stąd potrzeba prac nad lokalnymi strategiami rozwoju.

Warto podkreślić, że LGD bardzo mocno wpisały się w nasz krajobraz. W obecnej perspektywie zarządzały blisko 160 milionami złotych, zorganizowały 318 naborów. W ich efekcie powstało 235 nowych firm, wsparto również 134 już istniejące przedsiębiorstwa, w których pojawiło się ponad 200 nowych miejsc pracy – wymienia marszałek Andrzej Buła.

Marszałek zaznacza, że zawsze optował za tym, aby LGD były beneficjentami nie tylko w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, stąd w przyszłej perspektywie będą nowe możliwości.

Takie wsparcie mamy już zapisane w projekcie o wartości około 11 mln euro w programie regionalnym  „Fundusze Europejskie dla Opolskiego”. Co do kształtu nowej perspektywy PROW, to nadal trwają negocjacje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Planuje się, że obecna formuła PROW będzie kontynuowana. Dokładne obszary wsparcia nadal są ustalane – wyjaśnia marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!