W opolskich lasach wciąż jest bardzo sucho

W opolskich lasach wciąż jest bardzo sucho

W opolskich lasach i na polach wciąż jest bardzo sucho a to oznacza, że nadal istnieje duże ryzyko wystąpienia pożaru. Leśnicy apelują o rozwagę podczas wędrówek po lesie. 

W opolskich lasach utrzymuje się pierwszy stopień zagrożenia pożarowego. Pożary lasów tylko w rzadkich przypadkach powstają wskutek przyrody np. uderzenia pioruna. Co roku przyczyną ok. 95% wszystkich pożarów lasu jest nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem – palenie tytoniu w lasach oraz bezmyślne wyrzucanie niedopałków papierosów z samochodów czy pociągów.

Suszę, która obecnie dotyka nasz region, może zaobserwować każdy z nas. Wystarczy spojrzeć na brzozy czy lipy. Liście na drzewach zmieniły kolor z zielonego na żółty, brązowy, a część liści już opadła. Wysoka temperatura, niska wilgotność oraz brak zasobów wody w glebie to czynniki stresowe dla roślin. Redukcja ilości liści jest naturalnym mechanizmem chroniącym przed utratą wody.

Dodajmy, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w regionie do odwołania występuje susza hydrologiczna.

fot. Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe

 

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!