Wystawa i publikacja na 100-lecie Związku Polaków w Niemczech

Wystawa i publikacja na 100-lecie Związku Polaków w Niemczech

Z okazji 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech pracownicy Archiwum Państwowego w Opolu przygotowali wystawę oraz publikację okolicznościową zatytułowaną „Mocą tej słuszności. 100-lecie Związku Polaków w Niemczech na obszarze rejencji opolskiej”.

Tytuł wystawy nawiązuje do ostatniej strofy hymnu Związku: „I nie ustaniem w walce, Siłę słuszności mamy, I mocą tej słuszności, Wytrwamy i  wygramy”. Tymi słowami rozpoczynano każde polskie zebranie związkowe. Autorem tekstu hymnu jest opolanin Edmund Jan Osmańczyk, wybitny działacz mniejszości polskiej w Niemczech.

Celem wystawy i publikacji jest przedstawienie najciekawszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Opolu dokumentujących działalność Związku Polaków w Niemczech na terenie rejencji opolskiej.

Opowiadając historię Związku przedstawiono poszczególne problemy związane z ochroną tożsamości kulturowej i języka polskiego wśród identyfikujących się z Polską mieszkańców międzywojennego Śląska. Pokazano działalność polskich szkół mniejszościowych, teatrów, związków śpiewaczych, spółdzielni rolniczych.

Zaprezentowano związany z Polską ruch pielgrzymkowy i harcerski oraz polskie wydawnictwa dla dzieci i młodzieży. Na wystawie można zobaczyć archiwalne fotografie i dokumenty, które stanowiły cześć tajnych sprawozdań niemieckich władz na terenie rejencji opolskiej.

fot. Urząd Miasta Opole

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!