Zabytki wypięknieją – województwo wspiera dziedzictwo regionu

Zabytki wypięknieją – województwo wspiera dziedzictwo regionu

Kolejne umowy na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach, podpisane. Łącznie na ten cel województwo opolskie przekazało w tym roku 1,2 mln złotych. Spora kwota wesprze zabytki sakralne.

Wśród 37 wszystkich tegorocznych umów warto wspomnieć o wsparciu dla opolskiej Katedry. Proboszcz z Parafii Katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu ks. Waldemar Klingier wyjaśnia, że tak zabytkowa świątynia to ogromne wyzwanie i unikalne dziedzictwo:

Dotacja urzędu marszałkowskiego w wysokości 30 tys. złotych pozwoli dokończyć konserwację zabytkowej ambony z 1805 roku. Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Wprawne oko konserwatora dostrzega jednak potężne ubytki w złoceniach i ogromne zabrudzenia – przyznał proboszcz.

Wsparcie otrzymała również Parafia św. Marcina w Ochodzach. 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na ratowanie XVII wiecznej wieży kościelnej będącej częścią kościoła.

Województwo opolskie w roku 2022 na ten cel przeznaczyło rekordową sumę 1,2 mln złotych.

Wsparcie trafi do inwestorów prywatnych, którzy inwestują w zameczki i pałace i wspólnot mieszkaniowych. Większość to jednak obiekty sakralne, zarówno kościółki drewniane, jak i te bogato zdobione, barokowe. Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom tych podmiotów, mimo że nie wynika to z obowiązków ustawowych województwa – przyznaje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

 

editor

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Please disable your adblocker or whitelist this site!